اخبار

سازمان آتشنشانی ؛ چالش ها و راهکارهای اصلاح

سازمان آتشنشانی ؛ چالش ها و راهکارهای اصلاح
سازمان آتشنشانی ؛ چالش ها و راهکارهای اصلاح

سازمان آتشنشانی ؛ چالش ها و راهکارهای اصلاح

مهم ترین رکن مقابله با آتشسوزی و نیز حوادث شهری , سازمان آتشنشانی شهرداری تهران می باشد با این حال چالش های زیادی پیش روی فعالیت این سازمان است در صورت اشاره به مهم ترین مشکلات این حوزه می توان « کمبود نیرو , بودجه ناکافی , ضعف ارتباط با دیگر نهادها , کمبود تجهیزات و فقدان شایسته سالاری » را نام برد .

ساختمان پلاسکو در آتشسوزی گسترده در 30 دیماه 1395 سوخت که در این اتفاق 16 آتشنشانان برای مهار آتش و نجات جان هموطنان به شهادت رسیدند .

گروه پژوهش ایرنا به بهانه سالگرد این حادثه تلخ به واکاوی مشکلات و راهکارهای توسعه سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهر تهران پرداخت .

سازمان آتشنشانی از اصلی ترین ساختار بروکراتیک در کشور بوده که ارتباط مستقیم آن با ایمنی شهروندان همچنین ماهیت و گسترده خدماتی که عرضه می کند باعث شده به عنوان حوزه مهمی از نجات جان و مال انسان ها و نیز حفاظت از منابع شهری , ثروت های ملی در تهران به علاوه ایمن سازی و پیشگیری از وقوع آتشسوزی و کمک به آمادگی رویارویی با بحران و حوادث طبیعی یا غیر مترقبه و کاهش اثرات آن محسوب می شود .

این امر در حالی صورت گرفته که با وجود اهمیت چند وجهی این سازمان در ساختار خدمات شهری شهرداری , چالش و مشکلاتی هم گریبانگیر آن شده و به نظر می رسد که از چشم تصمیم گیران این حوزه غافل مانده و امید است که برای به حداقل رساندن حوادث آتشسوزی ساختمان ها , سازمان های شهرداری , نظام مهندسی , آتشنشانی , نمایندگان مجلس و شورای شهری و همچنین دستگاه های فرهنگی و تبلیغاتی کشور عزمی جدی تر نسبت به آن داشته باشند .

در اشاره به برخی از وظایف این سازمان بر اساس ماده ششم می توان به اساسنامه سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهر تهران می توان به , اقدامات ضروری برای مهار آتشسوزی ها , حوادث و حریق ها , توسط تمامی ظرفیت های نیروی انسانی و تجهیزاتی برای انجام عملیات , به منظور نجات جان و مال عموم مردم و حفاظت از منابع شهری و میراث ملی , از طریق برنامه ریزی و سیاست گذاری و شاخصه های ملی برای شناسایی نقاط آسیب پذیر و نا امن پایتخت و اقدامات ضروری برای کاهش آثار سوء ناشی از حریق و خطرلت ذی ربط , انجام پژوهش و مطالعات کاربری در راستای بالا بردن سطح ایمنی , دانش و توانمندی کارکنان , نظارت داشتن بر ساخت و ساز فضاها و اماکن عمومی و شهری و تهیه نمودن دستور العمل هاای ایمنی و تطبیق دادن آنها با استانداردها برای تحقق یافتن ضوابط و مقررات ملی ساختمان اشاره نمود .

طی این پژوهش « ایرنا » در گفت و گویی با کارشناسان حوزه شهری داشت مسائل و راهکارهای توسعه سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی تهران را بررسی نمود .

فروش و نصب فوم چمبر و فوم پورر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *