آتش نشانی

سیستم اطفاء حریق آیروسل چیست ؟

سیستم اطفاء حریق آیروسل
سیستم اطفاء حریق آیروسل

سیستم اطفای حریق آیروسل چیست ؟

سیستم اطفای حریق گازی از جمله تجهیزات کنترل و اطفای حریق می باشد این سیستم با آزاد کردن گاز در محیط که اکثرا این گازهای پاک و بی اثر نیز هستند ؛ کار می کند ؛ عوامل گازی درون سیلندرهای سیستم های اطفای حریق گازی ؛ بی بو , بی رنگ و نارسانای جریان الکتریسیته بوده و به شکل مایع فشرده در سیلندرهای مخصوص نگهداری می شود ؛ سیستم اطفای حریق آیروسل هم نمونه ای جدید از سیستم اطفای حریق گازی که هنگام خاموش کردن آتش به شکل ذرات ریز جامد 10 میکرومتری و گاز خارج می شود . تهران فایر تامین کننده تجهیزات آتش نشانی با خدمات  نصب و راه اندازی سیستم اطفا حریق آب و فوم  و تجهیزاتی چون بلدر تانک ، دیلاج ولو ، مانیتور و…. در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

 • سیستم اطفای حریق آیروسل و کاربردهای آن
 • نحوه عملکرد خاموش کننده آیروسل چگونه است ؟
 • انواع سیستم آیروسل
 • مهم ترین مزایا و معایب خرید سیستم آیروسل

سیستم اطفای حریق آیروسل و کاربردهای آن

سیستم اطفای حریق آیروسل نمونه ای جدید از سیستم های اطفای حریق گازی است ؛ عملکرد این سیستم بدین شکل است که برای اطفای حریق زنجیره ای از مواد جامد ( 10 میکرومتری ) و ذرات گازی تولید و در محیط پخش می کند و با حذف گرما آتش را مهار می کند با نصب این سیستم می توانید گروه های آتش A , B , C , E و F را به آسانی مهار کنید از جمله کاربردهای آن می توان به استفاده در انبار مواد شیمیایی , ایستگاه های مترو راه آهن ,هتل ها, آپارتمان ها , محفظه داخلی اتومبیل و اتوبوس , صنعت نفت , گاز و پتروشیمی , انبارهای مواد شیمیایی صنعت مخابرات و ارتباطات , صنعت بنادر و دریانوردی و اتاق کنترل و…. اشاره کرد .

از سیستم آیروسل در چه نوع حریقی استفاده نمی شود ؟

 • اطفای حریق مواد منفجره
 • مکان هایی که از تجهیزات الکتریکی استفاده شده است.
 • همچنین در کلاس حریق A ,B ,C کمترین استفاده را دارد .

نحوه عملکرد خاموش کننده آیروسل چگونه است ؟

سیستم اطفای حریق آیروسل پس از آتش سوزی و دستور از سمت سیستم اعلام حریق شروع به کار می کند این سیستم به مدت 3 تا 5 ثانیه فعال می شود ؛ این سیستم به کمک سه روش واکنش شیمیایی , کاهش دما و کاهش اکسیژن آتش را خاموش می کند ؛ در این سیستم عملیات اطفای حریق با واکنش شیمیایی آغاز می شود ؛ بدین شکل که ذرات آیروسل متراکم که شامل کربنات پتاسیم بوده به دلیل حرارت و گرما تجزیه و سپس ماده پودری ( آیروسل) ایجاد می شود ؛ که شامل نیترات پتاسیم با خاصیت اکسید کنندگی است هنگامی که این ذرات با آتش تماس پیدا می کنند تجزیه شده و یون پتاسیم آزاد می شود ؛ یون پتاسیم نیز با هیدروژن , هیدروکسید و اکسیژن ترکیب شده و بدین ترتیب هیدروکسید پتاسیم و آب تولید می شود و نیز اینکه آیروسل با ذرات 1 الی 2 میکرومتری آتش را پوشش داده و با سرد کردن آن موجب اطفای حریق می شود .

قیمت فوم چمبر فولادی  مخازن چقدره  ؟

انواع سیستم آیروسل

انواع سیستم آیروسل از لحاظ فعال سازی

کپسول آیروسل الکتریکی :

 در این نوع پس از ارسال سیگنال از دتکتور به کنترل پنل ولتاژ 24 ولت به کانکتور کپسول ارسال می شود و پس از 6 ثانیه محتویات در سیلندر آزاد می شود .

کپسول آیروسل حرارتی :

این نوع دارای سنسورهای حساس به دمای 475 درجه بوده و هنگامی که محیط به این دما برسد خاموش کننده فعال می شود .

کپوسل آیروسل مکانیکی :

این مدل دارای یک فیتیله حساس به شعله است و پس از وقوع کوچکترین جرقه فعال شده و محتویات درون کپسول تخلیه می شود .

سیستم های آیروسل از لحاظ غلظت :

 • متراکم که ذرات کوچکتر از 10 میکرومتری دارند .
 • پراکنده که ذرات کوچکتر از 10 میکرومتری تحت فشار دارند

مهمترین مزایا و معایب خرید سیستم آیروسل

 • بالاترین قابلیت اطفای حریق در بین وسایل اطفای حجمی را دارد .
 • در مکان هایی مانند اتاق های گرم نشده یا تجهیزات الکتریکی پر انرژی که برای اطفای حریق روش های دیگر کارساز نیستند عملکرد خوبی دارد .
 • مقرون به صرفه بوده و نحوه نصب آسانی دارد .
 • به محتویات اتاق آسیب وارد نمی کند
 • به محیط زیست آسیب نمی رساند .

اما با این تعاریف این سیستم معایب و محدودیت هایی دارد از جمله خطر کاهش دید افراد به دلیل ایجاد مه غلیظ در هنگام تخلیه , خطر کاهش دما و پرت شدن اشیاء و تجهیزات موجود در محل اطفاء , کثیفی در هنگام تخلیه و شواری در تمیز کاری , نیز نفوذ پذیری کم در مقایسه با سیستم های گازی و مناسب نبودن برای حریق های درون سوز از معایب این سیستم محسوب می شود .

تولید  و تعمیر انواع مخزن بلدر تانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *