آتش نشانی

تاریخچه آتش

تاریخچه آتش
تاریخچه آتش

تاریخ آتش

کشف آتش در چه زمانی اتفاق افتاد  ؟ سوالی که هیچ جواب روشنی برای آن نیست  چرا که آتش یکی از نیازهای اصلی بشر بوده و هیچ تاریخی از کشف آتش در دسترس ما نیست . آتش برخوردار از گرما و روشنایی بوده و با توجه به نوع مواد اشتعال زا رنگ و شدت متفاوتی دارد در گذشته دانشمندان به آتش به عنوان یکی از 4 عنصر آب , باد , خاک و آتش  تشکیل دهنده دنیا نگاه می کردند به خصوص در کشور ما که خیلی محترم شمرده میشد از این رو زرتشتیات به اشتباه آتش پرست معرفی شدند علاوه بر زرتشتیان آیین بودا نیز آتش را محترم می دانند از گذشته های دور تا کنون حریق در زندگی انسان نقشی مهم و مؤثر داشته تاریخ آتش به دوران پیش از تاریخ و حدود یک میلیون سال پیش در دوره پارینه سنگی کشف و پیدایش آن تأثیر مهمی در زندگی انسان و ارتباط او با محیط اطراف داشته است . تهران فایر تامین کننده تجهیزات آتش نشانی شما را با اطلاعات مفیدی از  تاریخچه آتش همراه میکند . همراه ما باشید با  بررسی آتش در چه زمانی کشف شد ؟ :

  • شعله آتش چیست ؟
  • تاریخ آتش و نماد آتش در ایران باستان
  • روز آتشنشانی چه روزی است ؟

خرید فوم چمبر آتش نشانی

شعله آتش چیست ؟

زمان سر دادن شعله آتش به وجود می آید جالب است که بدانید انسان های اولیه از شعله هایی که توسط صاعقه به وجود می آمد واهمه داشته و می ترسیدند اما بعدها همین آتش نقش بسزایی در زندگی بشر داشت شعله ها انواع مختلفی داشته که هر کدام با سوختن گاز و یا ترکیب چندین گاز ایجاد می شود بله آتش یک واکنش شیمیایی بوده که با ترکیبی از گازهای درخشان رخ می دهد و نتیجه آن نیز گرما , روشنایی , کربن دی اکسید و بخار است .

تاریخ آتش نماد آتش در ایران باستان

همانگونه که اشاره کردیم تاریخ آتش به حدود یک میلیون سال پیش از دوران پارینه سنگی می رسد و حریق در زندگی برخی ادیان به خصوص زرتشتیان بسیار مقدس و محترم شمرده می شود آتش در اوستا به صورت  , آترش یا آتر و در فارسی آذر یا آتش آمده فرشته نگهبان در پهلوی آتوریزت و در فارسی آذرایزد خوانده می شود به دلیل مهم بودن این فرشته به عنوان پسر اهورا مزدا نیز شناخته می شود در باور زرتشتی آتش نماد پاکی و راستی اهورایی است . بنابراین در فرهنگ ما نور و روشنایی از اهمیت بالایی برخوردار است .

مانیتور و تریلر مانیتور آتش نشانی

روز آتشنشانی چه روزی است ؟

با توجه به اینکه تاریخ آتش و پیدایش آن به گذشته های دور می رسد و از گذشته تا کنون توانسته است نقش مهم و مؤثری در زندگی بشر داشته باشد اما هنگامی که  ناخواسته روی داده و از قدرت کنترل خارج شود گسترش یافته و می تواند خسارات زیاد مالی و جانی  را به بار آورد در این لحظه آتشنشانان وارد عمل شده و توسط مواد اطفای حریق مخصوص با توجه به مواد اشتعال زا به مهار و خاموشی حریق می پردازند در ایران هفتم مهر به عنوان تقدیر از رشادت های  آتشنشانان به عنوان روز ملی آتشنشانی و ایمنی نام گذاری شده است دلیل آن نیز این است که در هفتم مهر سال 1359 زمانی حمله هوایی عراق به پالایشگاه آبادان پرسنل آتشنشانی اطراف و شهر های اطراف برای خاموشی آن به پالایشگاه اطراف رفتند اما در حین عملیات خاموش سازی مجددا هواپیمای دشمن با بمباران مجدد آتشنشانان زیادی را به شهادت رساندند .

کاربرد شیر اطمینان آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *