آتش نشانی

مثلث آتش چیست ؟

مثلث آتش
مثلث آتش

مثلث آتش چیست ؟

مثلث آتش که به عنوان مثلث حریق نیز شناخته می شود یک مدل قابل درک برای واکنش شیمیایی حریق است در این مثلث سه عامل مهم برای ایجاد حریق وجود دارد یعنی برای ایجاد حریق و شعله ور شدن باید سه عنصر سوخت ؛ گرما و اکسیژن وجود داشته باشند و به منظور اطفای حریق و خاموشی آتش باید یکی از این سه عنصر حذف شود هر یک از مواردی که ذکر شد یک ضلع مثلث را به وجود می آورند بنابراین هر یک از این سه ضلع اگر وجود نداشاه باشد مثلث تشکیل نخواهد شد و حریق صورت نمی گیرد با بررسی و درک بیشتر نسبت به این موضوع پیشگیری از حریق و مهار آن بسیار ساده تر خواهد شد . شرکت تهران فایر تامین کننده تجهیزات آتش نشانی با برندهای برتر تجهیزات  سیستم آب و فوم در خدمت کلیه اصناف میباشد . از خدمات تامین تا نصب و  راه اندازی سیستم اطفای حریق را از ما بخواهید . همراه ما باشید با    :

  • اجزای مثلث آتش چیست ؟
  • مربع حریق چیست ؟

فوم چمبر چیست  ؟

اجزای مثلث آتش چیست ؟

حرارت و گرما :

از جمله مهم ترین اضلاع مثلث آتش حرارت و گرماست پایین ترین دمایی که یک جسم و ماده دچار حریق می شود نقطع شعله ور شدن نام دارد که البته هر ماده ای نقطه ای متفاوت دارد هنگام ایجاد حریق حرارت آزاد شده دمای ماده سوختنی نیز افزایش می یابد .

سوخت :

ضلع دوم در مثلث حریق مربوط به سوخت است در صورتی که ماده سوختنی وجود نداشته باشد حریق نیز به وجود نمی آید سوخت یعنی هر چیزی که مواد اتشزاست مانند چوب , مایعات اشتعال زا , کاغذ , پارچه و بسیاری موارد دیگر از این قبیل هر یک از مواد نام برده شده نقش سوخت را ایفا می کنند حذف و از بین بردن ماده سوختنی سخت ترین ضلع مثلث محسوب می شود .

شیر هیدرانت و آلارم ولو

اکسیژن :

از دیگر اضلاع  مثلث آتش اکسیژن است برای اینکه سوختن یک ماده و گرمای آن ادامه داشته باشد نیاز به اکسیژن است هوای بیرون متشکل از 21 درصد اکسیژن است و معمولا آتشسوزی ها برای ادامه ایجاد و ادامه سوخت به 16 درصد اکسیژن نیاز دارند ماده هنگام سوخت با اکسیژن واکنش داده و گرما به وجود می آید .

مربع حریق چیست ؟

مربع حریق یا هرم آتش کمی پیچیده تر از مثلث آتش است این هرم یک نماد هندسی 4 طرفه از سوخت , گرما ؛ اکسیژن و واکنش زنجیره ای شیمیایی است در موارد فوق به توضیح سه عامل سوخت گرما و اکسیژن اشاره نمودیم اما در رابطه با واکنش زنجیره ای باید گفت که هنگام شعله ور شدن حریق باعث شعله ور شدن آتشسوزی شده و تا زمانی که یکی از عوامل مثلث اتشسوزی از بین نرود این حریق ادامه پیدا خواهد نمود تنها تفاوت این نوع با مثلث حریق عنصر چهارم در کنار گرما , سوخت و اکسیژن بوده که در اشتعال آتش نقش دارد همانطور که گفته شد عنصر چهارم واکنش زنجیره ای شیمیایی می باشد . برای بر طرف نمودن این عامل از موادی با ویژگی ترکیب پذیری بالا مانند بی کربنات پتاسیم و مونو فسفات آمونیم استفاده می شود این مواد از تریکب شدن رادیکال های آزاد سوخت با اکسیژن جلوگیری می کند .

آتش سوزی پیکنیک را چطور مهار کنیم  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *