آتش نشانی

انواع کلاسهای آتش سوزی

انواع کلاسهای آتش سوزی
کلاسهای آتش سوزی

کلاس های آتشسوزی

از آنجا که آتشسوزی به دلیل عوامل مختلفی روی می دهد به 7 کلاس مختلف تقسیم می شود  دلیل مختلف بودن این کلاس ها منشأ آتشسوزی بوده و اینکه متریال سوختنی با یکدیگر متفاوت است بنابراین خاموش کننده ای مخصوص به خودر ا می طلبد در انواع کلاس های آتش سوزی با توجه به نوع آتش از خاموش کننده های سیستم  FM200 , سیستم CO2 و سیستم آب و فوم مورد استفاده قرار میگیرد مثلا در صورتی که بخواهیم در اطفای حریق ناشی از لوازم الکتریکی از آب استفاده کنیم نه تنها مشکل را بر طرف نمی کند بلکه خطر آفرین نیز است .در ادامه به خاموش کننده های مناسب با انواع کلاس های آتشسوزی می پردازیم .

 کلاس های آتشسوزی و خاموش کننده مناسب آن

گفتیم آنچه باعث می شود کلاس های آتشسوزی با یکدیگر متفاوت شود مواد موجودر محل است بدین می توان فهمید که کدامیک از خاموش کننده ها مسمر به ثمر می باشد .

کلاس  آتشسوزی A :

کلاس های آتشسوزی A مربوط به مواد جامدی می باشد که دارای ساختار عالی هستند و حریق در آن به طور معمول به مراه تشکیل مواد جامد گداخته اتفاق می افتد مانند کاغذ , چوب , منسوجات , پلاستیک و…این نوع حریق به راحتی توسط آب و دیگر خاموش کننده مانند کف کلاس A که بر پایه آب ایجاد می شود و همچنین پودر خشک شیمیایی مهار می شود در این نوع آتشسوزی ها پس از مهار آتش باید باقی مانده سوخت را به طور کامل خنک نمود تا مجددا آتشسوزی صورت نگیرد .

کلاس آتشسوزی B :

این کلاس ها مربوط به گازها و مایعات اشتعال زا مانند بنزین , نفت , پارافین , روغن های اشتعال زا , هیدروژن  و مواد مشابه است برای مهار این نوع آتشسوزی که اثرات سمی آن ممکن است موجب تخریب اکسیژن شوند می بایستی که از خاموش کننده های پودر PRI و خاموش کننده های CO2 مناسب مهار حریق کلاس های A است استفاده نمود .

کلاس های آتشسوزی C :

در کلاس آتشسوزی C احتراق ایجاد شده توسط تجهیزات الکتریکی مانند موتورها , ترانسفورمرها و وسایل برقی , کامپیوتر ها , خطوط برق و…است بنابراین استفاده از مواد خاموش کننده بر پایه آب خطرناک بوده و موجب برق گرفتگی می شود نخست باید جریان برق را قطع نمود خاموش کننده مناسب این نوع کلاس آتشسوزی کپسول آتشنشانی CO2 است .

کلاس آتشسوزی D :

کلاس های آتشسوزی D مربوط به فلزات قابل اشتعال از جمله سدیم , پتاسیم , منیزیوم , آلومینیوم و…. می باشد بهترین روش که برای مهار این نوع آتشسوزی می توان استفاده نمود خفه کردن و یا رقیق کردن اکسیژن و استفاده از خاموش کننده های پودر خشک می باشد .

کلاس آتشسوزی K :

این نوع کلاس آتشسوزی مختص به روغن های پخت و پز و چربی هایی مانند چربی های حیوانی و گیاهی است که معمولا در آشپزخانه های صنعتی , رستوران ها , نانوایی ها و… ایجاد می شود برای خاموشی این نوع حریق می توان از مواد مرطوب شیمیایی حاوی پتاسیم استات , کربنات پتاسیم  یا سیترات پتاسیم است تا مایع قابل اشتعال را خنک و راه رسیدن اکسیژن به آن را ببندد .

فروش و تعمیر فوم چمبر

انواع آتشسوزی

آتشسوزی و حریق از جمله بدترین بلایایی است که ممکن است به صورن ناخواسته رخ داده و در مدت کوتاهی گسترش یافته و باعث ایجاد خسارات مالی و جانی زیادی شود انواع آتشسوزی بر اساس استاندارد آمریکا ( NFPA ) به شش گروه A , B , C , D , E, K تقسیم می شود که هر کدام از این گروها برای ایجاد آتشسوزی سرچشمه ای جدا دارند یعنی مواد اشتعال زای انها مختلف است برای خاموشی آنها نیز از مواد خاموش کننده مختلفی استفاده می شود به عنوان مثال آب یکی از پر استفاده تریو قویمی ترین خاموش کننده هاست اما در حریق هایی که منشأ الکتریکی دارند نه تنها آب مؤثر نبوده بلکه خطرناک نیز هست .

انواع آتشسوزی

آتشسوزی گروه A :

از انواع آتشسوزی گروه A می باشد منشآ این نوع حریق مواد جامد مانند کاغذ , چوب , پارچه , مبل , فرش و….می باشد .

خاموش کننده آتشسوزی گروه A چیست ؟

خاموش کننده مختص به این نوع حریق کپسول های خاموش کننده آب است این نوع دارای ظرفیت 9 لیتری است که بیشتر مواد موجود در آن آب خالص است از مشکلات این نوع کپسول امکان یخ زدگی در دمای منفی 4 درجه است که کارخانه ها برای رفع این مشکل از محلول ضد یخ مخصوص در ان استفاده می کنند از دیگر خاموش کننده های گروه آ می توان به خاموش کننده های پودر شیمیایی اشاره نمود .

آتشسوزی گروه B :

از انواع آتشسوزی می توان به  گروه B اشاره نمود که توسط موادی مانند نفت , بنزین , الکل , گازوئیل و… ایجاد می شود و در منشآ ایجاد این نوع سوخت های مایع است .

خاموش کننده آتشسوزی گروه B چیست ؟

در این نوع از کپسول آتشنشانی پودری استفاده می شود پودر خاموش کننده مخلوط گرد بعضی مواد شیمیایی است پودرهای شیمیایی روی آتش پاشیده و مانع از رسیدن اکسیژن به ان می گردد در نهایت آتش خاموش می شود از دیگر خاموش کنندهای این دسته کپسول کف بوده کف ها به گونه ای طراحی می شوند که بر روی مایعات قابل اشتعال شناور شده و به عنوان یک مانع بین هوا و ماده عمل کرده و موجب خاموشی آتش می شود همچنین  دی اکسید کربن Co2 نیز در این نوع حریق کاربرد دارد .

آتشسوزی گروه C :

از انواع آتشسوزی گروه  C است که آنچه باعث ایجاد این نوع حریق می شود حریق های ناشی از وسایل الکتریکی مانند کامپیوتر ها , اتاق های سرور , وسایل الکترونیکی و… است .

خاموش کننده آتشسوزی گروه C چیست ؟

کپسول خاموش کننده گروه c آتشسوزی نیز کپسول کف آتشنشانی ؛ خاموش کننده پودری و دی اکسید کربن Co2 است دی اکسید کربن Co2 یک خاموش کننده گازی بوده که به صورت مایع نگهداری می شود مهم ترین مزایای آن عدم کثیفی و باقی نگذاشتن اثر از خود در محیط است اما از معایب آن نیز به اینکه محیط فاقد اکسیژن می شود نیز می باشد .

آتشسوزی گروه D :

آتشسوزی گروه d مربوط به فلزاتی مانند سیدیم , منیزیم , آلومینیوم , پتاسیم و… است .

خاموش کننده آتشسوزی گروه D چیست ؟

برای اطفای حریق کلاس  D از خاموش کننده های پودری به خصوص پودر خشک شیمیایی استفاده می شود که بر چند نوع است نوع S ترکیبی از کلر , سدیم , کلر پتاسیم و کلر باریم است که پس از ریختن روی اتش آن را خاموش می کند نوع C ترکیبی از گل خشک ؛ گرافیت و خون خشک شده حیوانات است که پایه آن سدیم کلراید و ترموپلاستیک می باشد .

آتشسوزی گروه K :

آتشسوزی گروه K مختص به حریق های ناشی از روغن های آشپزی , حیوانات و گیاهی است .

خاموش کننده اتشسوزی گروه K چیست ؟

کلاس آتشسوزی K شباهت زیادی به آتشسوزی گروه B که فرآورده های نفتی است دارد مواد تشکیل دهنده کپسول کلاس k شامل مه غلیظ مرطوب ترکیبی از استات پتاسیم , کربنات و یا سترات پتاسیم است که می تواند بخار حاصل از بخار سوختنی را خنک و از حریق مجدد جلوگیری می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *