تجهیزات آتش نشانی

شیر آلارم ولو آتش نشانی

آلارم ولو
شیر آلارم ولو

شیر آلارم ولو  آتش نشانی

در سییستم های اعلام حریق شیرهایی تعبیه میشوند که وظیفه ارسال سیگنال به کنترل پنل اعلام حریق را به عهده دارند . در هر سیستم اعلام حریق حد اقل یک شیر آلارم  ولو نصب میشود  که ممکن است از نوع Pre-action Systems یا سیستم پیش عامل ،  Dry Alarm Valve Systems and Equipment یا همان آلارم ولو سیستم خشک  ،   Wet Alarm Valve System and Equipment یا همان شیر آلارم ولو سیستم مرطوب و یا  Deluge Alarm Valve Systems یا همان آلارم ولو سیلابی باشد . جهت دریافت کارشناسی و  خرید و دریافت خدمات نصب این ولوها با تهران فایر تماس بگیرید

مشاوره را کارشناس

آلارم ولو

آلارم ولو سیلابی

این نوع شیر آلارم ولو جهت کنترل پاشش و اعلام حریق برای پاشش فوم  استفاده میشود . دریچه های هشدار سیل با استفاده از سیستم های کلاس خطر ویژه تعریف شده برای اطفاء حریق از کف و آب استفاده می کند و نیاز به آلارم ولو مخصوص خود دارد .  از این آلارم ولو در سیستم اتوماتیک آب و فوم در حوزه های کاربردی انبارها ،  و کلیه کلاسهای آتش نشانی ( بجز تجهیزات الکترونیکی  ) مورد اسفاده قرار میگیرد . سوال : دریچه های شیر آلارم ولو سری سیلابی چه کاربردی دارد ؟ این  دریچه ها  برای آبپاش ها و نازل ها استفاده می شوند

شیر آلارم ولو

شیر آلارم ولو مرطوب

دریچه های هشدار وت یا همان آلارم ولو  مرطوب برای سیستم های بالای 4 درجه سانتیگراد طراحی شده است زیرا در برابر یخ زدگی ضعیف است. از این نوع آلارم ولو در موارد زیر استفاده میگردد  :

  •  انبارها
  •  کارخانه ها
  • بیمارستان ها
  •  مراکز خرید
  •  ساختمان های مرتفع و مسکونی
درای آلارم ولو

DRY ALARM VALE یا همان شیر آلارم ولو سیستم خشک

سیستم آبپاش لوله خشک؛ طراحی برای مناطق غیر گرمایشی، مناطقی که زیر 4+ درجه سانتیگراد است و بر خلا شیر آلارم ولو مرطوب  در برابر یخ زدگی کاملا مقاوم میباشد .  برای جلوگیری از یخ زدگی، سیستم های شیر خشک با هوای تحت فشار و نیتروژن تولید می کنند. سیستم آلارم ولو خشک عملکرد آسانی دارد که  هر آبپاش روی سیستم اگر تنظیم شود ، هوای تحت فشار رها می شود و آب در سیستم های خشک فضایی را پیدا می کند که حرکت کند . در آن لحظه سوئیچ  تعبیه شده فشار هوا را احساس می کند و به سیستم هشدار الکتریکی می دهد. تا عملیات اطفای حریق آغاز شود .

  •  انبارهای بدون گرمایش
  • محل های پارک خودرو
  • فضاهای خالی پشت بام ها
  • ایوان، انبار و محل بارگیری

Pre-action Systems یا همان سیستم آلارم پیش عامل

این سیستم آلارم را در اسپرینکلر ها بیشتر دیده ایم . در واقع اگر محیط برای سیستم اتوماتیک با تجهیزات پیش ساخته اتوماتیک مناسب نباشد و مثلا اگر محیط مورد نظر یک ساختمان 20 طبقه باشد که در هر طبقه 4 واحد مسکونی در نظر گرفته شده باشد ، اسپرینکلر بهترین سیستم آلارم ولو پرتابل را دارد . سیستم اسپرینکلر رایج ترین آلارم ولو  در کل دنیاست   و عملکردی ساده دارد این آلارم ولو :  اگر دمای غیر طبیعی به سنسور آلارم برسد  و دما را  تشخیص دهد، سیگنال را به کنترل پنل  می دهد. پانل کنترل سیگنال هشدار صحیح را به شیر برقی ارسال می کند . پس از باز کردن شیر برقی، آب در سیستم سیل تخلیه می شود و  جریان در سیستم سیل باز می شود . پس از باز کردن جریان آب یا فوم ، مایع به ترتیب به شیر چک  می رود. آب روی لوله های آبپاش حرکت می کند و آبپاش تحت فشار نمیماند و منفجر نمی شود  به همین دلیل مشکل جریان در لوله وجود ندارد، زمانی که جریان در شیر سیل آلارم ولو  شروع به کار میکند ، شیر اطمینان تحت فشار  اجازه حرکت آب را می دهد، سپس سیل را بررسی و تایید میکند  و در نهایت مایع اطفای حریق را کاملا یکسان به محیط ارائه میکند .

نصب و راه اندازی سیستم اسپرینکل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *